Свалявська Районна Державна Адміністрація
Закарпатська область, Свалявський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Борис МАРУСАНИЧ: „За лікувальною дією мінеральні води із родовищ Поляни та Солочина нагадують „Боржомі”, „Єсентуки”, „Нарзан”, „Нафтусю” разом взяті!”

Дата: 01.10.2012 12:57
Кількість переглядів: 55

Борис МАРУСАНИЧ: „За лікувальною дією мінеральні води із родовищ Поляни та Солочина нагадують „Боржомі”, „Єсентуки”, „Нарзан”, „Нафтусю” разом взяті!”

Починаючи з лютого цього року, районна держадміністрація активізувала роботу щодо підсилення позицій Свалявщини в якості курортного району, котрий має всі підстави найближчим часом стати популярною в Україні та за її межами оздоровницею. Одночасно керівники значної частини рекреаційно-туристичних закладів Свалявщини вирішили об’єднати свої зусилля для формування і просування бренду „Курорт Поляна” на вітчизняному ринку туристичних послуг. Тож, на чому базуються очікування районної влади й ініціатива топ-менеджерів туристичних закладів та оздоровниць? Звісно, на тому, що за унікальними цілющими властивостями мінеральних вод із родовищ Свалявщини сюди приїжджатиме дедалі більше відпочиваючих. Про те, який потенціал таїть в собі „квас” із „пропискою” в Свалявському районі, – „Вісті Свалявщини” поцікавилися в головного лікаря готельно-оздоровчого комплексу „Сольва”, лікаря-курортолога з багаторічним стажем роботи, кандидата медичних наук Бориса Миколайовича МАРУСАНИЧА.

– Борисе Миколайовичу, в чому, власне кажучи, полягає унікальність мінеральних вод із родовищ Поляни та Солочина?    

– Для початку не зайве назвати мінеральні води Свалявщини, які широко використовуються в курортології. Зокрема, це „Поляна квасова” (санаторій „Сонячне Закарпаття”, „Сольва” та інші), „Поляна купель” (санаторій „Поляна”, „Гортензія”, „Квеле-Поляна”), „Лужанська” (санаторій „Квітка полонини”, „Сузір’я”).

Особливістю згаданих мінеральних вод є їхня універсальність.

Ці мінеральні води застосовують для лікування гастритів, гастродуоденітів, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, що складає 75-80% всіх гастроентерологічних хворих, які потребують санаторного лікування.

Крім цього, мінеральні води курорту „Поляна” застосовують для лікування захворювань гепато-біліарної системи (гепатити, холецистити, холецистохолангіти, постхолецистектомічні синдроми). А також при захворюваннях підшлункової залози (панкреатити), сечо-видільної системи – оксалурії та уратурії, обміну речовин   (цукровий діабет, подагра).

Для бальнеотерапії (у вигляді мінеральних ванн) мінеральна вода показана для лікування захворювань серцево-судинної системи, центральної та вегетативної нервової систем.
У вигляді кишечних процедур – для лікування захворювань кишківника.
У вигляді інгаляцій – для лікування захворювань верхніх дихальних шляхів.

Це неповний перелік видів застосування вказаних мінеральних вод.

– Чи є в Україні аналоги мінеральних вод, видобутих із Лужанського та Полянського родовищ?

– Немає. Схожий лікувальний ефект можна отримати на бальнеологічних курортах Росії та Грузії.

– А чим відрізняються мінеральні води курорту Поляна від інших відомих брендів?

– Насамперед тим, що за лікувальною дією вони нагадують „Боржомі”, „Єсентуки”, „Нарзан”, „Нафтусю” разом взяті!

Подібно до „Боржомі”, Полянські води гідрокарбонатно-натрієві. Вони мають виражену злужуючу (антацидну), протизапальну, репаративну (заживляючу) дію.

На відміну від „Боржомі”, вони мають вищу загальну мінералізацію (кількість аніонів, катіонів, мікроелементів), що в 1,5-2 рази перевищує аналогічні параметри „Боржомі” і нагадує за мінералізацією (по потужності) „Єсентуки-4” та „Єсентуки-17”. Наші води містять бор (гідрокарбонатні натрієві борні). Цей мікроелемент має виражену антигелікобактерну дію. А гелікобактер пілорі – основний винуватець та провокатор рецидивів гастриту, виразкової хвороби, холецисто-панкреатиту. Доведено участь гелікобактер пілорі також і в патогенезі інфаркту міокарду, некардіального раку шлунка. Вважається, що наявність гелікобактеріозу в гастродуоденальній зоні – реальна загроза рецидивів вищеназваних захворювань. Отож, наші води мають здатність до елімінації (еррадикації) гелікобактер пілорі з шлунка, дванадцятипалої   кишки, гепато-біліарної системи. Тим самим знижується до мінімуму ймовірність рецидивів хвороби. Вважається: є гелікобактеріоз – буде рецидив, нема гелікобактеріозу – не буде рецидиву. Таким чином – наші води мають виражену протирецидивну дію. Їхня дія не закінчується після від’їзду з Поляни. Хвороба не дає про себе знати роками!

Мінеральні води курорту Поляна мають виражену гепатопротекторну дію. Сприяють відновленню гепатоцитів (клітин печінки). Вони показані у випадках будь-яких пошкоджень печінки, викликаних токсинами, радіонуклідами, вірусами, алкоголем, станом печінки після проведеної хіміотерапії тощо.

Наші води мають виражену холеретичну дію („примушують” печінку виробляти більше жовчі, роблять жовч менш в’язкою, більш текучою, покращують колоїдальний стан жовчі, знижують до нуля ризик випадення в осад солей холестерину, білірубінату кальцію, себто ліквідують можливість каменеутворення в жовчному міхурі і перешкоджають рецидивам каменеутворення після холецистектомій). Помірна холецистокінетична дія (дія на скорочення жовчного   міхура) дозволяє успішно лікувати дискінезії жовчовивідних шляхів, холецистити тощо.

За дією на гепатобіліарну систему наші води ні в чому не поступаються   „Нафтусі” або Моршинській ропі. Різниця лише в механізмі дії тієї чи іншої води… і в тому, що „моршинський” або „трускавецький” хворий може лікуватися в Поляні, а людина, що страждає на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки чи гастродуоденіт (а це 75-80%   від усіх гастроентерологічних хворих), не отримає відчутного лікувального ефекту від перебування в санаторіях Трускавця чи Моршина. Тим більше, що в Трускавці, наприклад, воду використовують тільки для пиття, а у нас – крім пиття, є ще й кишечні процедури, ванни, інгаляції, гінекологічні зрошення, транс дуоденальні промивання.… Хочу підкреслити, що не йдеться про те, аби „образити” „Нафтусю” чи якусь іншу воду. Просто кожна мінеральна вода має свої показання для застосування, отже, – своє коло пацієнтів.

– Нині в багатьох торговельних мережах можна придбати в пляшках мінеральну воду із джерел Свалявщини. Тобто частина потенційних відпочиваючих має підстави міркувати: а для чого їхати на Свалявщину в санаторій, якщо природні ліки – ось вони, розлиті в пляшки, – на полиці магазину. Купуй і пий вдома. Чим можна переконати таких поціновувачів домашнього затишку і спонукати їх вирушити на курорт?

– Якщо людина страждає на одне із названих вище захворювань і піклується про своє здоров’я, то, гадаю, вона оцінить переваги, які має оздоровлення в Поляні. В санаторії на основі цілого комплексу аналізів лікар розробляє кожному пацієнту індивідуальну програму вживання мінеральної води чи прийняття ванн. Так само на консультації у спеціаліста призначаються інші маніпуляції: зрошення, гідроколонотерапія та її „родички” клізми, різні види масажу тощо. До цього всього додайте дієти і дотримання режиму   харчування, повноцінний сон, релакс, адже людина на якийсь час „випадає” із звичного – доволі напруженого – ритму життя: немає постійних перекусів нашвидкуруч, стресів, пов’язаних із перебуванням у великому місті, поспіху, щоденної метушні, коли бракує часу на сон і повноцінний відпочинок. Загалом усім жителям мегаполісів оздоровлення в тихій місцині, де чудова природа і чисте повітря, конче необхідне. А якщо тут є ще й рекреаційні ресурси, то, як кажуть, сам Бог велів…

Варто пам’ятати: в режимі відпочинку організм інтенсивніше бореться з недугою, нормалізуються фізіологічні функції шлунка, печінки, підшлункової залози, нирок, шкіри тощо. Крім того, мінеральні води курорту Поляна сприяють нормалізації обмінних процесів.

– Борисе Миколайовичу, яким повинен бути оптимальний термін перебування в санаторії, аби хвороба із числа згаданих вище відступила?

– Щонайменше два-три тижні. До слова, популярне останнім часом очищення організму (так звані детокс-програми) фахівці рекомендують проводити також тритижневими курсами.

Як на мене, наші мінеральні води – ідеальна „сировина” для детокс-програм. Судіть самі: мінеральні води курорту Поляна мають жовчогінну та сечогінну дію – „промивають” печінку та нирки; звільняють організм від токсинів, важких металів, радіонуклідів, сприяють відновленню порушених ними функцій органів та систем.
Очищення кишківника за допомогою лікувальних процедур (мікроклізм, кишечних зрошень гідроколонотерапії, субаквальних ванн) також сприяє виведенню шлаків, токсинів тощо.

Покращення роботи печінки, кишківника має велике значення для стану шкіри, широко використовується та дає високий ефект у косметології.

– А які процедури ви порадили б відпочиваючим, що приїжджають в Поляну просто набратися сил, нових позитивних вражень?                  

– Гадаю, що наші мінеральні води не зашкодять і здоровим. Тим більше, що таких людей, на жаль, не так уже й багато.

Але, крім санаторного лікування, На Свалявщині є багато такого, що зацікавить відпочиваючих. Це коні і страуси, старовинні дерев’яні закарпатські церкви, гірськолижні траси, пішохідні чи велосипедні маршрути, численні ресторани і кафе, де можна скуштувати смачні традиційні стави закарпатської кухні. Крім того, кожен гість нашого району має можливість у ході екскурсій Закарпаттям побувати в Долині Нарсиців, на Синевирському озері, у винних погребах та старовинних замках... Словом, той, хто обере відпочинок на Свалявщині, збагатиться свіжими яскравими враженнями.

Наталія Бунда.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь