Дата: 01.03.2012 13:08

Свалявщина – один з найперспективніших курортних і туристично – оздоровчих районів не лише Закарпаття, а й України.На території району створена ціла мережа оздоровчих закладів. І надалі продовжується робота з реалізації заходів по розвитку та рекреації.
 В регіоні розвинені майже всі види рекреаційної діяльності: від санаторно – курортного лікування до відпочинку і різних видів туризму, що здійснюються практично протягом цілого року.

Туристично – рекреаційна діяльність є одним із пріоритетних напрямів розвитку економіки району. Свалявщина - це відомий курорт. Тут знаходяться близько десяти мінеральних джерел, що складає приблизно одну третю всіх джерел Закарпаття.
 Так, на базі мінеральних вод Свалявщини стабільно продовжують працювати відомі санаторно – курортні оздоровниці: чотири санаторії, а саме: “ Сонячне Закарпаття “; ТОВ “ Сузір’я ” (“Квітка Полонини”); “ Поляна”; “ Кришталеве джерело “, пансіонат з лікуванням “Сонячна долина” та 34 готельно - туристичних комплексів. В районі є в наявності чотири гірськолижних витягів, а саме: ТОВ “ Сузір’я ” (санаторій “ Квітка Полонини ”) - 2; ТОВ “ Лижний центр “ c.Поляна; гірськолижний комплекс “ Гранд – Поляна ” урочище “ Ведмежий ” с. Поляна, при яких є прокатні пункти гірськолижного спорядження.

За І-ше піврічя 2010 року введено в експлуатацію туристичні об’єкти зокрема: котеджі готельного типу ПП Салюта В. Г; готель ПП Гелета В.В., будинок відпочинку на 24 ліжка ПП Марусанич В.І.в с.Поляна.

Із об’єктів оздоровчо-туристичного комплексу передбачається завершити будівельні роботи та здати в експлуатацію готельні комплекси: реконструкцію кафе „Затишок” під мотель ТОВ „Корона” та майнового комплексу колишнього НБ „Україна” під реабілітаційний центр в м.Свалява, вул.Духновича, реконструкцію з добудовою кімнат відпочинку спального корпусу ТОВ „Смерічка”; продовжити будівництво туристичного комплексу в с.Солочин на 200 місць ТОВ „Мікол” та ТОВ „Коло-Центр”; готелю в с.Неліпино ПП Цанько В.В., будівництво дерев’яних будинків та колиби – ресторану ПП Беловарі С.О. в с.Поляна; реконструкцію колишньої дієтїдальні під готель в с. Поляна.
 В галузі і надалі ведеться контроль щодо використання земельних ділянок на території району з рекреаційною метою. Продовжується робота щодо резервування територій для розвитку курортів, комплексів, баз відпочинку.

Визначено земельні ділянки для оздоровчого та рекреаційного призначення.
 Підготовлено інвестиційні пропозиції щодо реалізації таких проектів як „Котеджне містечко „Гора” с.Керецьки, „Туристично-спортивний комплекс „Стой” с.Березники, „Санаторно-оздоровчий комплекс „Неліпино” с.Неліпино, „Полянська Долина” с.Поляна урочище Лиса, турбази „Віжень” с. Родниківка, комплекси відпочинку „Яворниковатий” с. Родниківка та „Мінчоль” с. Родникова Гута.

Забезпечується подальший розвиток сільського туризму. В сільській місцевості є багато цікавих екскурсійних об’єктів, пов’язаних з народними промислами - ткацтвом, вишиванням, різьбленням по дереву тощо, які розкривають витоки та джерела народної культури. Це дає змогу сільським господарям та іншим ентузіастам організації відпочинку на селі широкі можливості по розробці і реалізації цікавих програм для гостей сільських садиб. Туристів та відпочиваючих готові гостинно прийняти понад п’ятдесят власників сільських садиб. Базовим ареалом розвитку сільського туризму є села: Солочин, Ганьковиця, Неліпино, Сасівка, Вовчий, Уклин та Поляна Свалявського району.
 Для їхніх послуг пропонуються різні види активного відпочинку. А саме, басейни,, тренажерні зали, спортмайданчики, різноманітні екскурсійні програми, культурно – масові заходи ( концерти, вистави, кіно, дискотеки ), кінний спорт, туристичні маршрути, гірськолижні витяги тощо. Є можливість харчуватися традиційною закарпатською кухнею, дегустацією домашніх вин, ознайомитися та придбати вироби народних умільців Свалявщини.

Села району мають історико – архітектурну спадщину, культуру, самобутній побут, даровані самою природою мальовничі ландшафти, лікувально – рекреаційні ресурси. Мальовничі місця регіону дозволяють вибрати відпочинок за вподобанням: рибалка, збирання грибів, туристичні походи, екскурсії тощо.

Туристичними установами Свалявщини організовуються та проводяться екскурсії по мальовничих місцевостях урочищ: “ Буковина “ ; “ Полонина ”; “ Завадки “ ; сходження на гору “ Рожок “, “ Стой “, “ Синяк», “ Дунавка “ тощо. Туристичні маршрути підготовлені та придатні для використання.

Матеріально – технічна база туристичних закладів знаходиться в задовільному стані. До послуг відпочиваючих пропонуються нові комфортабельні готельні комплекси з комфортними номерами, сауна, басейни, мінеральні ванни, тренажерні зали, тенісні корти, більярд, кафе – ресторани, бари, коференц – зали тощо.

Кожний туристичний заклад має свої буклети, друковану продукцію, має веб-сторінки, електронні адреси з метою залучення відпочиваючих.

В м.Сваляві діє туристичне агентство “ Свалява – Тур “, яке також запрошує до співпраці керівників туристично – рекреаційних закладів району щодо належного прийому та обслуговування відпочиваючих.

На сьогодні проведено паспортизацію санаторно – курортної, туристично – рекреаційної та готельної сфери, виготовлено туристичну карту Свалявського району, виготовлено білборди “ Туристична Свалявщина”, створена Веб – сторінка району на якій розміщена інформаційна база інвестиційних проектів та представлені туристичні об’єкти району.

Туристичний потенціал району щорічно представляється на міжнародних виставках “ Тур’євроцентр Закарпаття, “ Барвиста Україна ” м.Київ, туристичному фестивалі “ Євро Карпати ”, святі мінеральної води “ Сила життя – у джерелах Карпат ” тощо.